• ÖZEL ETAP SÜRÜCÜ KURSU
  • Adres
  • Hazım Uluşahin İş Merkezi C Blok Kat:3 Selçuklu KONYA
  • E-Posta
  • etapsurucukursu@hotmail.com
  • İRTİBAT
  • 0332 236 52 42
  • 0555 865 52 53

Ehliyet Nedir?

Ehliyet, ya da resmi adıyla Sürücü Belgesi, yetkili kurumlar tarafından karayolunda seyreden otomobil, otobüs, traktör gibi motorlu, veya motorsuz kara taşıtlarının bireyler tarafından idare edilmesine olanak tanıyan, yetkili trafik yönetimi kurumlar

Ehliyet Nedir?

Ehliyet Nedir?

Ehliyet, ya da resmi adıyla Sürücü Belgesi, yetkili kurumlar tarafından karayolunda seyreden otomobil, otobüs, traktör gibi motorlu, veya motorsuz kara taşıtlarının bireyler tarafından idare edilmesine olanak tanıyan, yetkili trafik yönetimi kurumlarınca verilen ve aynı zamanda kimlik işlevi görebilen belgedir. 01/01/2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle birlikte, eski tip sürücü belgeleri yeni tip sürücü belgelerine çevrilmiştir. Eski tip sürücü belgelerinin tamamının değiştirme işlemlerinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanması hedeflenmektedir.. Yenilenen sürücü belgesi sınıfları 16 farklı kategoride sınıflandırılmıştır Bunlar M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı sürücü belgeleri olarak isimlendirilmektedir.

Yeni Sürücü Belgesi Sınıflarının Kapsamları Nelerdir?

Yeni sürücü belgeleri sınıflarında bir çok yeni düzenleme gerçekleştirilmiştir. Bunların arasında araçlara takılan ek yüklerle ve takılacak römorklarla ilgili maddeler mevcuttur. Bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırları değiştirilmiş ve deneyim şartı getirilmiştir. Örneğin eskiden B sınıfı sürücüler doğrudan minibüs kullanırken; artık ilk defa ehliyet alacaklar belirli bir deneyim süresine ulaşmadan kullanamıyor. Bunun yanı sıra bütün ehliyetlerde belirli bir geçerlilik süresi eklenmiştir. Bu sürenin sonunda sürücü belgesi almak isteyenler tekrar başvuru yapmak durumundadır.

Engelliler için verilen H sınıfı ehliyet kaldırılmıştır. Bunun yerine kişinin engel durumu sürücü belgesinde belirtilmektedir. Otomatik vites sürücü belgesi de eklenmiştir ve ilk defa başvuru yapanlar dilerlerse otomatik vites sürücü belgesi için de başvurabileceklerdir.

Whatsapp İletişim Hattı