• ÖZEL ETAP SÜRÜCÜ KURSU
  • Adres
  • Hazım Uluşahin İş Merkezi C Blok Kat:3 Selçuklu KONYA
  • E-Posta
  • etapsurucukursu@hotmail.com
  • İRTİBAT
  • 0332 236 52 42
  • 0555 865 52 53

B Sınıfı Sürücü Belgesi

B SINIFI EHLİYET NEDİR?

B sınıfı ehliyet genel olarak belirli bir uzunluk ve ağırlığa kadar olan otomobilleri ve traktörleri sürebilmek için gerekli olan ehliyet türüdür.

B sınıfı ehliyet almak isteyen kimselerin, B sınıfı ehliyete başvurmaları gerekmektedir. Bu sınıfın alt dalı ise B1 sınıfı olarak adlandırılmaktadır. B sınıfı ehliyet; M, B1 ve F sınıflarındaki tüm araçları kullanma imkanını da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde yeni kanunla birlikte ehliyet kullanım süresi belirli bir yıla bağlanmıştır. B sınıfı ehliyetin de geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca B sınıf ehliyete sahip olabilmek için asgari yaş sınırı 18'dir. Bu sınıfa ait bir aracı kullanmak içinse deneyim ve tecrübe şartı aranmamaktadır. B sınıfı ehliyetin azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramdır. Asgari yaş sınırı 18 olup deneyim ve tecrübe aranmamaktadır. B sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.B SINIFI EHLİYET BAŞVURU ŞARTLARI


Ülkemizde ehliyet alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar her ehliyet sınıfına özel olarak düzenlenmiştir. B sınıfı ehliyet başvuru şartları aşağıdaki gibidir;
·18 yaşını doldurmuş olmak,
·Aile hekimi yahut alanında uzman bir doktor tarafından düzenlenecek olan "sürücü olur" isimli sağlık raporu almak,
·Diploma yahut öğrenim belgesi,
·Sabıka kaydına ilişkin adli sicil belgesi,
·Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
·Nüfus cüzdanı fotokopisi,
·Sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması. Kişi gerekli belgeler ile sürücü kursuna başvurup, sürücü eğitimini başarı ile tamamladıktan ve gerekli sınavlardan geçtikten sonra, B sınıfı ehliyet almaya hak kazanmaktadır.B SINIFI EHLİYET HANGİ ARAÇLARI KULLANIR?


B sınıfı ehliyet birçok aracı kapsamaktadır. B sınıfı ehliyete sahip insanlar aşağıdaki araçları kullanabilir;

·Düz vites otomobil,

·Otomatik vitesli otomobil,

·Kamyonet,

·Motor bisiklet,

·Traktör Traktör

aslında F sınıfı, motor bisiklet ise M sınıfı ehliyet kategorisine aittir. Lakin B sınıfı ehliyet, bu iki ehliyet türünü kapsamaktadır. Bu nedenle B sınıfı ehliyete sahip olan kimseler harici bir işleme gerek kalmaksızın bu araçları da kullanabilirler.


B SINIFI EHLİYETLE KULLANILAN MOTORLAR


B sınıfı ehliyet ile motor kullanılamamaktadır. Motorlara özel ehliyet sınıfı A olarak adlandırılmaktadır. Motor kullanmak isteyen kimselerin A sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. B sınıfı ehliyetle kullanılan motorlar, sadece motor bisikletlerdir. B SINIFI EHLİYET KAÇ YAŞINDA ALINIR? B sınıfı ehliyet almaya hak kazanmak için kişinin belirli bir yaşta olması gerekmektedir. B sınıfı ehliyete başvurabilmek için asgari yaş sınırı kanunlarla 18 olarak belirlenmiştir. Yani kişinin B sınıfı ehliyet alabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Whatsapp İletişim Hattı